W Polsce, tak jak w Europie i na całym świecie, coraz bardziej rozwijają się firmy z branży medycznej i farmaceutycznej. Działają one na specyficznym rynku, na którym, żeby zaistnieć z nowym produktem, lekiem bądź też procedurą, należy spełnić wymogi bardzo restrykcyjnych przepisów prawnych obowiązujących w danym kraju. Na rynku leków, i ogólnie, rynku medycznym, konieczne są takie obostrzenia, które zabezpieczą dobro klientów/pacjentów. Spełnienie wymogów polskiego Ministerstwa Zdrowia, czy amerykańskiej agencji do spraw żywności i leków, czy europejskiej agencji leków, jest bardzo trudne i może trwać nawet kilka lat, ale nikt nie wątpi, że się opłaca. Rynek medyczny i farmaceutyczny są warte biliony dolarów. W wejściu i przetrwaniu na tym rynku znacząco pomaga statystyka medyczna.
Przeprowadzane badania
Każda z firm medycznych i farmaceutycznych, od średniej wielkości, po międzynarodowe korporacje, rocznie może przeprowadzać kilka a nawet kilkadziesiąt, czy kilkaset badań, wymaganych przez wyżej wspomniane agencje. Do ich przeprowadzenia angażuje się zwykle najlepsze firmy badawcze. Taki, które posiadają wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu i realizacji badań klinicznych, badań obserwacyjnych, badań biorównoważności, badań epidemiologicznych i innych. Dzięki temu, że wśród zlecających tego typu programy badawcze są zarówno instytucje komercyjne, biznesowe, jak i instytucje naukowe, akademickie, wartość tego doświadczenia firm badawczych wzrasta. Dysponują one zespołami złożonymi ze statystyków, analityków, ekspertów baz danych, programistów, bioinformatyków, którzy wcześniej bądź też równocześnie z pracą dla agencji badawczej, pracowali/pracują dla uczelni. Pozwala im to elastycznie dostosować się w opracowaniach statystycznych do wymagań zamawiających reprezentujących oba te środowiska.
Specjaliści z firmy badawczej powinni uczestniczyć w programie badawczym od początku, a nie tylko od fazy realizacji. Chodzi o samo przygotowanie projektu badawczego w taki sposób, by umożliwić poprawny sposób zebrania i przetworzenia danych. W całym procesie badawczym chodzi bowiem o to, żeby zebrane dane były istotne i by było ich dużo, tak aby na ich podstawie możliwe było podjęcie decyzji o rozwoju firmy, wprowadzeniu produktu na rynek, czy wnioskowaniu o to do odpowiedniej agencji. Co do przetwarzania danych i procesu medycznych analiz statystycznych, eksperci z firmy badawczej używają do tego zarówno prostych statystyk opisowych, czy porównawczych, jak i zaawansowanych analiz przeżycia, czynników ryzyka, korelacji i regresji. W celu przedstawienia danych w raportach statystycznych wykorzystują ogólnodostępne programy, takie jak R, SPSS, ale nie tylko, ponieważ potrafią zbudować odpowiednie oprogramowanie badawcze na potrzeby konkretnego projektu.