Czy istnieje możliwość, aby uzyskać L4 na zdrowe dziecko?

Czy istnieje możliwość, aby uzyskać L4 na zdrowe dziecko?

O ile prawo do L4 jest klarowne w przypadku L4 na chore dziecko, to przy dziecku, które jest zdrowe, sytuacja przedstawia się inaczej. Gdzie wnioskować o wolne na zdrowie dziecko? Czy można z tego tytułu otrzymać rekompensatę pieniężną?

Zamknięty żłobek i co dalej?

W naszym kraju istnieje możliwość, która zezwala na uzyskanie wolnego w pracy na rzecz opieki nad zdrowym dzieckiem. Nie jest to L4, które docelowo wykorzystywane jest w ramach choroby dziecka, a tzw. Opieka z tytułu wychowania dziecka. Taki wniosek można złożyć do pracodawcy i maksymalnie można wnioskować o 2 dni (lub 16 godzin) w ciągu jednego roku kalendarzowego. Pracodawca ma możliwość odrzucenia wniosku, jeśli dzień wolny powoduje znaczne zakłócenie organizacji pracy w firmie. Aczkolwiek bardzo rzadko zdarzają się takie incydenty. W chwili wykorzystania wolnego na opiekę zdrowego dziecka, pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas nieobecności.

Nowe dodatki

Nowy urlop opiekuńczy, który wszedł w 2023 roku to dodatkowe 5 dni bezpłatnego urlopu, z którego pracownicy mogą skorzystać na rzecz opieki nad dzieckiem, czy innym członkiem rodziny. Jest to działanie związane z dyrektywą unijną, które zakłada „work-life balance” oraz przejrzyste warunki zatrudnienia.

Pracownik samodzielnie składa wniosek nie później niż 1 dzień, przed planowanym rozpoczęciem korzystania z przysługującego urlopu.

Czy można wziąć L4 na zdrowe dziecko?

NIE. L4, czyli zwolnienie lekarskie przysługuje tym rodzicom, których dziecko jest faktycznie chore. Oznacza to, że lekarz ma obowiązek przeprowadzić wywiad lekarski, czy odpowiednie badania, które pomogą zdiagnozować chorobę. Wówczas rodzic może wnioskować o L4.

Zwolnienia lekarskie podlegają ścisłej kontroli przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i mogą one być z inicjatywy samej instytucji lub na wniosek pracodawcy. Zwolnienie wykorzystywane niezgodnie ze stanem faktycznym może być powodem do zwolnienia dyscyplinarnego. Dodatkowo ZUS może wymagać zwrotu środków pieniężnych, które zostały przelane pracownikowi, który otrzymywał zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem.