Właściwe zaplanowanie procesu badawczego wpływa na jakość otrzymanych wyników. Planując proces warto pamiętać o zastosowaniu zarówno metod ilościowych, jak i jakościowych. Dzięki temu będzie możliwym uzyskanie informacji na temat badanego zagadnienia z różnych perspektyw. Z jednej strony można uzyskać informacje o wymiarze liczbowym zjawiska, a z drugiej pozyskać informacje na temat przyczyn, które wywołały to zjawisko.
Zastosowanie wywiadów grupowych
Podejmując projekt badawczy z wykorzystaniem metod jakościowych, należy określić po pierwsze, czy w danym przypadku lepsze będzie zastosowanie indywidualnego wywiadu pogłębionego czy badania fokusowego, grupowego. Wśród największych zalet wywiadów grupowych wymienić można:
- skrócenie czasu pozyskiwania informacji w porównaniu do indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI);
- obserwować reakcje uczestników badania oraz ich wzajemnych relacji i interakcji;
- wzbogacenie wyników badania o zaobserwowane reakcje uczestników.
Jednak, aby badanie grupowe mogło się odbyć, należy posiadać pomieszczenie fokusowni, w którym będzie mogło odbyć się badanie, a także będą mogły zostać zastosowane przygotowane materiały np. treści audiowizualne.
Czym wyróżniają się indywidualne wywiady pogłębione?
W badaniu indywidualnym udział bierze jedynie osoba badana oraz badająca. Tym samym odznaczają się one większą elastycznością, a przy tym mogą odbywać się w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Ponadto:
- ankietowany zyskuje więcej czas na przemyślenie swojej odpowiedzi;
- badany ma możliwość swobodnego udzielania odpowiedzi;
- metoda ta dobrze sprawdza się, jeśli badanie dotyczy tematów drażliwych, rozumianych jako społeczne tabu.
Wyniki badań grupowych mogą wpłynąć na skuteczność działania
Model prowadzenia wywiadu grupowego zogniskowanego zależy od celu badania. Dobierając odpowiednią metodę badania fokusowego możliwym, jest osiąganie wysoko jakościowych wyników. Badania te dzieli się na m.in.:
- eksperckie – badanie realizuje się ze specjalistami;
- kreatywne – uczestnicy mają za zadanie stworzyć np. wspólne rozwiązanie;
- konfliktowe– clash– badanie polega na konfrontacji dwóch przeciwnych sobie stanowisk.
Zastosowanie w badaniu metod jakościowych, jest bardzo ważne, gdyż pozwalają one nie tylko na określenie przyczyn występowania danych zjawisk, ale także dostarczają efektywnych rozwiązań oraz możliwości, które mogą przyczynić się do stworzenia skutecznej strategii rozwojowej.