Niewydolność serca: spożywanie kawy wiąże się z mniejszym ryzykiem

Regularne picie kawy wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia niewydolności serca. Oczywiście pod warunkiem, że nie przesadzisz z ilością spożywanych posiłków i unikniesz dodatku cukru oraz wysokotłuszczowych produktów mlecznych.

W zbiorowej nieświadomości kawa i jej kofeina są raczej postrzegane jako substancje szkodliwe dla serca, ponieważ kojarzą się z kołataniem serca i nadciśnieniem. Nowe badanie naukowe opublikowane w czasopiśmie Circulation: Heart Failure przez American Heart Association pokazuje, że wbrew pozorom i pod pewnymi warunkami, picie kawy może zmniejszyć ryzyko niewydolności serca.

W tym przypadku zespół badawczy wykorzystał platformę medycyny precyzyjnej American Heart Association do porównania danych z trzech badań dotyczących ryzyka chorób układu krążenia z informacjami o nawykach żywieniowych uczestników. Każde z badań obejmowało co najmniej 10-letni okres obserwacji, a w sumie trzy wykorzystane badania dostarczyły danych od ponad 21 000 dorosłych Amerykanów.

Badacze podzielili spożycie kawy przez uczestników na następujące kategorie:

  • bez filiżanki/dzień,
  • 1 filiżanka/dzień,
  • 2 -3filiżanki/dzień

Analiza wyników wykazała, że :

  • We wszystkich trzech badaniach osoby, które zgłosiły, że piją jedną lub więcej filiżanek kawy dziennie (z kofeiną) miały zmniejszone ryzyko wystąpienia niewydolności serca w długim okresie czasu w porównaniu z osobami niepijącymi kawy;
  • w dwóch badaniach, ryzyko niewydolności serca w ciągu dziesięcioleci obserwacji zmniejszyło się o 5-12% na filiżankę kawy dziennie w porównaniu z brakiem spożycia kawy;
  • w badaniu dotyczącym ryzyka miażdżycy ryzyko wystąpienia niewydolności serca nie różniło się od zera do jednej filiżanki kawy dziennie, było natomiast o około 30% niższe u osób, które piły co najmniej 2 filiżanki dziennie;

Odwrotnie, picie kawy bezkofeinowej może zwiększyć ryzyko niewydolności serca, według jednego z trzech badań, co nie zostało zaobserwowane w dwóch pozostałych.

Przyglądając się szczegółowo wynikom badań, kardiolodzy stwierdzili, że to raczej spożycie kofeiny, zmniejszało ryzyko niewydolności serca. Związek pomiędzy kofeiną a zmniejszonym ryzykiem niewydolności serca był zaskakujący. Kawa i kofeina są często uważane przez ogół społeczeństwa za szkodliwe dla serca, ponieważ ludzie kojarzą je z kołataniem serca, wysokim ciśnieniem krwi itp. Stały związek między zwiększonym spożyciem kofeiny a zmniejszonym ryzykiem niewydolności serca podważa tę konwencjonalną mądrość. Dowiedziono, że

  • kawa poprawia krążenie krwi,
  • wpływa pozytywnie na pracę serca i naczyń krwionośnych.

Picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych o prawie 30%. Dzięki temu prawidłowo dotlenione komórki są bardziej wydolne, a to poprawia ogólną kondycję naszego organizmu. Powszechnie przyjęło się, że głównym winowajcą kłopotów ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym jest kawa! Jednak badania nad tym zagadnieniem nie potwierdziły, że kawa przyczynia się do nadciśnienia. Co prawda kofeina zwiększa wartość ciśnienia tętniczego, ale ma to znaczenie dopiero, gdy znacznie przekroczymy normę dziennego spożycia kawy. Dwie filiżanki kawy na pewno nie wyrządzą szkody.

Jednak nie ma jeszcze wystarczająco jasnych dowodów, aby zalecić zwiększenie spożycia kawy w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca z taką samą siłą i pewnością, z jaką zaleca się rzucenie palenia, utratę wagi lub ćwiczenia.  Amerykańskie Stowarzyszenie Serca jest jednak ostrożne, wskazując, że napoje na bazie kawy z dodatkiem cukru, śmietanki lub innych wysokotłuszczowych produktów mlecznych są zbyt bogate i wysokokaloryczne i należy ich unikać. Co do kofeiny, to również należy ją spożywać z umiarem, gdyż jej nadmiar może powodować problemy ze snem i nerwowość.

Warto wspomnieć, że kawa wpływa dobroczynnie nie tylko na serca, ale  także na:

  • zmniejszenie ryzyka chorób nowotworowych. Dzieje się tak ze względu na zawartość antyoksydantów, ale również jej wpływ na sposób rozkładu cukrów i regulację hormonów płciowych.
  • szybszy metabolizm. Usprawnia perystaltykę jelit i może wspomagać odchudzanie, sprawia, że kalorie, które są dostarczane organizmowi przez pożywienie zamieniane są na ciepło, zamiast na tkankę tłuszczową.
  • zmniejsza ryzyko cukrzycy, przyczynia się on m.in. do zmniejszenia poziomu glukozy we krwi.
  • zmniejsza ból mięśni po wysiłku fizycznym, a także pijąc regularnie kawę, odczuwamy mniejsze zmęczenie podczas wysiłku fizycznego
  • poprawia potencję, działa jak afrodyzjak. Pobudza nasz mózg, sprawiając, że nabieramy większej ochoty na seks.
  • dobry nastrój. Dobroczynne substancje zawarte w tym czarnym napoju stymulują nasz mózg i niwelują stres.

Pamiętaj, że aby cieszyć się dobroczynnym działaniem kawy, najlepiej pić tę zwykłą, czarną, jak najmniej przetworzoną.